Pénzügyi tudatosság az oviban? Lehetséges egyáltalán?

5 hozzászólás

  1. Örök téma, én is sok helyen látom azt, amit leírtál: ahol nincs szükség, nélkülözés, ott nem értik a gyerekek, hogy a pénz véges.

    Nálunk bár nincs nélkülözés, szűkebbek a korlátok, a gyerekek a vásárlás során is látják, hogy mik a preferenciáink. Ráadásul nem csak azért nem veszünk meg valamit, mert “drága” (azaz nekünk drága, vagy ár-érték arányban nem jó, vagy most nem fér bele), hanem mert egészségtelen vagy szükségtelen. Mi arról is beszélgetünk, hogy fogyasztói társadalom, túlfogyasztás, környezetvédelem, újrahasznosítás, így pl könnyebb az egyszer használatos bizbaszokról leállítani őket.

    Nálam a zsebpénznél az volt a kritérium, hogy értse az értékét, tudjon abban a számkörben számolni. Magyarországon az ezres számkört 3. osztályban tanulják, így az alatt max a lepattanó aprót kapták meg. Emiatt a 10. szülinapon jár először a zsebpénz, onnantól van havi appanázs.

    Ez nálatok más, mert euróban kisebb számból is lehet értelmes , valamire való összeget kihozni (cserébe ott a centre váltás!), alapelvek viszont nagyon ajánlom, e nélkül szerintem értelmetlen pénzt adni nekik. Én azzal érveltem, hogy még ellenőrizni sem tudja, hogy a boltban jól adnak-e neki vissza! 😉

    Az infláció szívás, én pl ovis koromban kaptam már 5 ft-ot, mert tudtam 10-es számkörben számolni, pedig az akkor még soknak számított, egy egész rúd golyórágó volt 3 ft! 😀

    A zsebpénz azzal is jár, hogy nem minden alkalommal kapnak költőpénzt, ha pl osztálykiránduláson lehetőség nyílik fagyizni, vagy csak kevesebbet. Mi pl (anyagi okokból) mindig csak 1 gombóc fagyit eszünk, míg pl az osztálytársak akár 2-3 gombócot is vesznek. Ilyenkor mi álljuk az 1 gombócot, de ha nem szeretne “elmaradni” a többiektől, a zsebpénzéből megveheti a másodikat. Vagy pl cserkészetre ha szeretne nasit, tőlünk kaphat ropit, gyümölcsöt, zöldséget, a gyerek meg a pénzén vesz gumicukrot mellé. Havi 1000 ft nem sok, de alapjába véve minden szükséges dolgot megkapnak, meg a nem annyira szükséges de nagyon vágyott (és értelmesebb) dolgokat is (ezeket inkább ajándékként alkalmakkor), úgyhogy nincs igazán szükségük a saját pénzre.

    Ahogy írtad, az önálló gazdálkodás, mérlegelés, beosztás, értékek érzékelésének tanulása a fő cél. Nem mellesleg ad egy kis önállóságot, bizalmat is. (Pl nem vesznek belőle általunk tiltott dolgot, és még nem a cigire gondolok. 😀 Bár a gumicukor a határt súrolja, de mivel a másokkal megosztás a célja, szemet hunyunk fölötte. ;))

    Kedvelés

    • Nagyon fontos, amit írsz, hogy a fogyasztói társadalomról és q túlvásárlásról is kell velük beszélgetni.

      Én is arra gondoltam egyébként, hogy amíg nem tudnak megfelelően számolni (a Nagy már 20-ig szuperül összead-kivon, de az eurónál ugye centről is váltani kell), addig nincs értelme pénzt adni nekik.
      Meg ugye most még nem nagyon mennek nélkülünk sehová, hogy szükség legyen saját büdzsére. 🙂

      Kedvelés

      • Semmi összefüggés nincs a saját pénzkeret és a nélkületek töltött idő között. A fiam 5 éves korában már biztos élt az a szabály nyaralás alatt, hogy rendelkezésére állt egy keret, amit arra költhetett, amire akart. Addig minden alkalommal ment a harc az árusoknál, hogy ne ott vegyük meg drágán a kinézett valamit, mert a játékboltban fele annyi. Ment a hiszti, de mindig betartottam a szavamat, elmentünk játékboltba is. Ennek ellenére kezdődött előlről a következő alkalommal, ezért egyszer berágtam és mérgemben mondtam, hogy rendben X összeget költhet. Nem gondoltam, hogy ennek hatása lesz, ő maga tette vissza a polcra, amiért éppen hisztizett, mert elég gyorsan belátta, hogy a játékboltban több darab valamit tud választani (abban a korban még ugye az számított, hogy hány darab játékra lesz lehetősége, nem az volt, hogy hirtelen megértette a számokat). Azt pedig tudta, hogy nem csapom be, bárhol vagyunk kinézek egy boltot. Mi Ft-tal és Eur-val találkozunk, ezért mindkettő értékét megtanulta. Ehhez az is kellett, hogy jött velünk vásárolni, ill. a kedvenc mondása volt, hogy bemegyünk körbenézni a játékboktba? Az ingyen van. Tényleg betartotta, hogy nem hisztizett semmiért, csak feltérképezte a kínálatot, árakat, hogy majd milyen alkalomra mit kér.

        Emlékszek egy vicces esetre, akkor vásárolni mmentünk be, valami játék ára nem volt kint, odament az eladóhoz, hogy mennyibe kerül? Majd megkérdezte az eladót, hogy megveheti, van rá elég pénze? Mosolyogva mondta neki, hogy ezt már az anyukádtól kell megkérdezni.

        Nehéz pár mondatban leírni, de nem azt írtam, hogy a gyerekem zseninek született és értette a számokat, tudott kalkulálni, hanem folyamatosan mi segítettünk neki addig, amíg már magától nem tudott számolni stb.

        Szerintem a zsebpénz felhasználásának módját, lehetőségét nem egyedül kell megtanulnia a gyereknek, amikor nincs veletek.

        Kedvelés

  2. Nagyon jó a téma! 🙂

    Nekem ez fontos, mert anyukám egyedül nevelt minket (3), és sokszor mi csináltuk a napi bevásárlást 9-10 éves korunktól. Fixen napi 2000ft volt rá, néha belefért egy szelet csoki is, amit elharmadoltunk.

    Nálunk van zsebpénz, jellemzően az 50ft-os visszaváltós palackokból adódik össze tőlünk és a nagyszülőktől. Tipikusan arra való, hogy olyat vegyenek belőle, amit én elvből sosem vennék meg. Át szoktuk beszélni, hogy mire elég, sajnos egyelőre még nem születnek “okos” választások. A Kicsinek szoktam belőle Bori/Bogyó/Boribon könyvet, vagy foglalkoztató újságot, ilyesmit venni. Volt már, hogy ragaszkodott egy plüsshöz és azt megkapta, de a Nagyra rá szoktam bízni a dolgot és egyelőre ez működik, mert nem veszünk össze azon, hogy baromságot nem veszek meg.

    Ha nagyobb dolgot veszünk (pl. porszívót kellett legutóbb), szoktunk róla beszélni, illetve nyaralás/belépős kiránduláskor szintén. Minden igyekezet ellenére még nem nagyon megy át az infó, de bízom benne, hogy idővel kialakul a dolog. Persze ehhez idő kell, emlékszem, hogy én is szaladtam a Mekibe vagy boltba sokszor, amikor pénzhez jutottam, mert egyébként nem volt ilyenre lehetőség. Még huszonévesen is ebbe szaladtam bele az első néhány fizu után, aztán szerencsére ez kikopott.

    Kedvelés

    • Egyébként szerintem ha valaki kicsit nélkülözve nő fel, akkor ezen szükségszerűen átmegy. Nálunk sem jutott rendszeresen édességre, nasikra stb. és amikor saját keresetem lett, én is beleszaladtam abba, hogy megvettem magamnak minden finomságot, amire korábban vágytam. 😁

      Azt én megfogadtam, hogy amikor lesz zsebpénzük, nem fogok beleszólni, hogy mire költik, mert ha én hozok helyettük döntést, az nem segít nekik megtanulni a pénz használatát. Maximum segíteni tudok meg megfelelő értékrendet átadni, hogy idővel ésszel tudjon dönteni. 😊

      Kedvelés

Hozzászólás